Tėvams

Šeimos vaidmuo yra vienas iš svarbiausių veiksnių siekiant apsaugoti vaikus ir paauglius nuo tabako, alkoholio ir narkotikų vartojimo. Tai patvirtina „Mentor Lietuva“ 2009-2011 m. vykdytas tyrimas, kuriame dalyvavo 799 7-8 klasių moksleiviai iš 13 Kauno mokyklų, įgyvendinusių prevencinę programą „Gyvai“. Tyrimo duomenys surinkti naudojant EUDAP klausimyną, skirtą programos veiksmingumui įvertinti.

Tyrimas parodė, kad rūkantys moksleiviai net 3 kartus dažniau vartoja alkoholinius gėrimus, lyginant su nerūkančiais jų bendraamžiais. Be to, tabako ir alkoholio vartojimas daro įtaką tolesniam apsisprendimui eksperimentuoti su narkotikais – apie 40 proc. rūkančių vaikų sutiktų su pasiūlymu rūkyti kanapes.

Paauglių tabako vartojimas yra susijęs su tėvų rūkymo įpročiais – šeimose, kur bent vienas iš tėvų rūko daugiau nei pusė vaikų irgi rūko. Tyrimas parodė ir tai, kad paaugliams yra svarbios tėvų nuostatos – tėvų draudimai daro įtaką vaikų elgesiui, tad dažniau yra linkę rūkyti ir vartoti alkoholį tie vaikai, kuriems tėvai tai leidžia. Paaugliams taip pat yra svarbu, ar tėvai domisi jų gyvenimu ir kiek laiko praleidžia kartu su jais. Moksleiviai, kurie šeimoje jaučiasi mylimi, ženkliai mažiau vartoja tabaką ir alkoholį. Taip pat vaikų, kurie nevartoja alkoholio, tėvai dažniau žino, kaip jų vaikai leidžia laisvalaikį ir lankosi su vaikais šiems svarbiose varžybose. Daugiau informacijos apie tyrimą galite rasti rezultatų pristatyme.

Tad geri tėvų ir vaikų santykiai, parama, padrąsinimas ir kontrolė, aiškios taisyklės, pasitikėjimo ir bendradarbiavimo atmosfera šeimoje, neigiamas tėvų požiūris į tabako, alkoholio ir narkotikų vartojimą bei asocialų elgesį (pavyzdžiui, netinkamą elgesį mokykloje, vėlyvą grįžimą namo ir pan.) gali apsaugoti vaikus nuo psichiką veikiančių medžiagų vartojimo.