Kaip veikia vaikus šeimoje vartojamas alkoholis?

Vaikai, augantys šeimose, kuriose piktnaudžiaujama alkoholiu, penkis kartus dažniau patiria valgymo sutrikimų, tris kartus dažniau nusižudo ir turi keturis kartus didesnę grėsmę pradėti rizikingai vartoti alkoholį ar tapti nuo jo priklausomi. Į šias ir kitas rizikas, patiriamas vaikų, augančių šeimose, kuriose bent vienas iš tėvų piktnaudžiauja alkoholiu, siekiama atkreipti dėmesį šiandien prasidedančią tarptautinę Alkoholikų vaikų savaitę.

12 vasario 2018 | Mentor

Skelbdama vasario 8–14 d. minimą Tarptautinę alkoholikų vaikų savaitę, „Mentor Lietuva“ dalinasi psichiatrės Nijolės Goštautaitės-Midttun parengtame informaciniame leidinyje „Pagalba vaikams, kurių šeimos nariai alkoholį vartoja žalingai“ pateikiamais iškalbingais faktais.

Vienas jų teigia: žalingas alkoholio vartojimas šeimoje didina riziką, kad tokioje aplinkoje augantys vaikai patirs skurdą, fizinius nepriteklius, bus nepakankamai pasirūpinta jų svarbiausiais fiziniais poreikiais. Tokiems vaikams dažnai gali trūkti visaverčio maitinimosi, kokybiškų buities sąlygų miegoti bei ilsėtis, gamtinėms sąlygoms ir aplinkybėms tinkamų rūbų, mokymuisi ir socializacijai reikalingų priemonių. Matydami, kaip namuose vartojamas alkoholis, narkotikai, rūkoma ar smurtaujama prieš kitus, vaikai susiduria su didesne rizika patirti seksualinę prievartą, fizinį ir emocinį smurtą. Be to, trūkstant suaugusiųjų priežiūros ir palaikymo, nėra kas domisi jų sunkumais ir pasiekimais. Vaikai gali patirti psichologinį apleistumą – nebus patenkinami saugumo, prisirišimo, priklausymo ir vystymosi poreikiai. Jie taip pat gali sunkiau socializuotis, neįgyti reikalingų bendravimo įgūdžių.

Alkoholis šeimoje griauna vaikų ateitį. Pasak psichiatrės N. Goštautaitės-Midttun, tokios šeimose augantys nepilnamečiai dėl daugybės neigiamų patirčių ir labai prieštaringų jausmų patiria didžiulę įtampą. Jie myli savo tėvus, nori jiems padėti, svajoja apie darnią šeimą, kurioje galėtų jaustis saugūs bei mylimi, ir kartu pyksta ant tėvų, jaučiasi bejėgiškai, kalti bei tuo pačiu atsakingi už šeimos garbę.

Neigiamų patyrimų ir jausmų gausa sekina fizines ir psichikos galias. Fiziniai nepritekliai, alkis, miego stoka, skausmas, baimė, liūdesys, apmaudas, kaltė menkina mokslo pasiekimus, stabdo asmenybės tobulėjimą. Tokie vaikai gali būti dirglesni, įsitempę, netinkamai elgtis, būti pasyvūs, abejingi. Tarp vaikų, augančių šeimose, kuriose tėvai piktnaudžiauja alkoholiu, būna ir labai gerai besimokančių moksleivių, kuriems pavyksta didžiulėmis pastangomis kompensuoti dėl alkoholiu piktnaudžiaujančių tėvų elgesio patiriamus sisteminius rizikos veiksnius. Tai nulemia įgimti vaiko gabumai ir charakterio savybės, palankiai susiklosčiusios šalutinės aplinkybės, gaunama parama, materialinės sąlygos. Tačiau kur kas dažniau girtaujantys tėvai sugriauna net ir gabių vaikų galimybes pasiekti geresnių rezultatų ir susikurti normalią ateitį.